Sadly Zimdancehall this year is only represented in two categories at the annual National Arts and Merits Awards. Dancehall lacks representation is some of the most prestigious music categories such as Artist of the Year and Album of the Year which had seen artists like Winky D and Killer T nominated in the previous years.

However, Soul Jah Love and King Shaddy are up to the rescue. King Shaddy was nominated for the best video alongside Studio Arts Pictures who shot and directed the video ‘Bhero‘. Other videos vying for the same award include Ndinokakama by Dereck Mpofu and Over Again by Vimbai Mukarati.

Pamamonya Ipapo was undoubtedly an anthem for 2017 only until Jah Prayzah‘s kinda prophetic album ‘Kutonga Kwaro‘ took the streets. Soul Jah Love has gained a nomination from the folks at Nama for the song and he faces Jah Prayzah’s ‘Ndini Ndamubata‘ and Ammara Brown‘s ‘Akiliz‘. Its definitely not going to be easy on this one as all the three songs were exchanging the top spot on our playlists through out the year.

YOU CAN CHECK THE FULL LIST BELOW:

  1. SPOKEN WORD AWARDS

Outstanding Poet

Tinashe Tafirenyika

Shingirai Manyengavana

Mercy Dhliwayo

Special Mention

Takesure Taringana

Outstanding Comedian

Tinaye Chiketa

Samantha Kureya    aka   Gonyeti

Mandlenkosi Mathe    aka  D Comedian

 

  1. LITERARY ARTS AWARDS

Outstanding First Creative Published Works

Blooming Lilies           by        Dean Murinda  [Pen Featherz Media]

Nei?                            by        Lazarus Sauti [Royalty Books]

Ndofa Ndisina Mwana by        Jesca Rushwaya-Marwiro [ZPH]

Outstanding Children’s Book

Paradise Stories             by    Eve Nyemba-Mazando

Nomvundla and the Chilli Eating Contest        by        Fortune Tazvivinga

The Magician               by       Aleck Kaposa  [Essential Books]

Outstanding Fiction

Moving On                  by        Jane Morris (editor)     [AmaBooks]

Survivors Café             by        Stanley Mushava         [Underclass Books & Films]

Live Like an Artist       by        David Mungoshi          [Bhabhu Books]

Special Mention

Tsvura Ngoko by Ishmail Penyai

 

  1. THEATRE AWARDS

Outstanding Actor

Gift Chakuvinga          in         Double Funeral

Leonard Phiri               in         Ihloka

Julian Tshuma             in         Double Funeral

Outstanding Actress

Charlene Mangweni     in         The Incident

Nomvuyiso Mabi         in         Double Funeral

Edith Masango             in         Narratives from the Dark

Outstanding Theatrical Production

The Incident    directed by       Elizabeth ‘Zaza’ Muchemwa

Double Funeral directed by     Thulani Mbambo

Ihloka             directed by       Matesu Dube

Outstanding Director

Zaza Muchemwa         for       The Incident

Thulani Mbambo         for       Double Funeral

Matesu Dube               for       Ihloka

  

  1. DANCE AWARDS

Outstanding Female Dancer

Ndomupeishe Chipendo          in         Kutamba Zve

Melany Carruthers                   in         Southern Soul

Yeukai Zinyoro                       in         Variety

Outstanding Male Dancer

McIntosh Jerahuni       in         Fullstop

Malcom E. Chirove      in         LA Puissance

Sean Mambwere          in         Online

Outstanding Dance Group

Afro Dance

Breakthrough Productions

M & M Dance Factory

Special Mention

Ezimnyama Dance Ensemble

Outstanding Choreographer

Sean Mambwere          –           Online

Melany Carruthers       –           Southern Soul

Malcom E. Chirove      –           LA Puissance

 

  1. VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work

Twisted Yoke Ropes    by        Webster Mubayirenyi

Iwe Neni Tine Basa     by        Calvin Chimutuwah

AU Logo Design          by        Quentine Nyoni

Outstanding 3 Dimensional Work

Dudu Manhenga          by        Josiah Chigondora

Loving Memories         by        Gift Chimufombo

Proud of my Hair         by        David White

Outstanding Mix Media Work

Recurring Success            by    Munyaradzi Mazarire

Madam Vebvoda Foni                 by    Evans T. Mutenga

Camel and Friends (Zizi)  by   Johnson Zuze

Outstanding Exhibition

Dis(colour)ed Margins             by  Thandazani Dhlakama & Fadzai Muchemwa   at   NGZ

Colour Revolution       by Gary Thompson   at The ‘A’ Gallery

From Line to Form       by  Helen Lieros   at   Delta Gallery

 

  1. FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actress

Kudzai Msungo           in         Muzita Rababa

Gamuchirai Dube        in         Kushata Kwemoyo

Nothando Nobengula   in         Like a Good Woman Should

Outstanding Actor

Eddingtone Hatitongwe  in       Muchaneta

Charles Muzemba          in       Kushata Kwemoyo

Zolile Makeleni              in       Wenera

Outstanding Music Video

Ndinokakama  produced by    Naxo Films     ft.  Dereck Mpofu

Bhero               produced by    Studio Art Pictures       ft. Shadrick Kwarire (aka King Shaddy)

Over Again      produced by     Vimbai Mukarati     ft.  Vimbai Mukarati

Outstanding Screen Production (Television)

Muchaneta                   directed by  Eddingtone Hatitongwe

Wenera                        directed by  Zolile Makeleni

Muzita Rababa             directed by  Shem Zemura

Outstanding Screen Production – Short Film

Ruvimbo’s Wedding                directed by Ben Mahaka

Things We Do for Love           directed by Derby Bheta

Baba the Joys of Fatherhood   directed by Ignatious Matope

Outstanding Screen Production – Full Length Film

Like a Good Woman Should   directed by Gilbert Mupiwa

Kushata Kwemoyo                  directed by Shem Zemura

One Woman and Her Mbira     directed by Hope Masike

 

  1. MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist – Radio

Nicola Ndoro               –           Star FM

Lastword Musekiwa     –           Star FM

Patience Musa             –           ZiFM

Special Mention

Babongile Sikhonjwa – Skyz FM

 

Outstanding Journalist – Print

Vasco Chaya               –           Daily News

Prince Mushawevato    –           Sunday Mail

Stanley Mushava         –           Herald

Outstanding Journalist – TV

Regis Mhako                –           ZBC

Andrew Neshamba      –           ZBC

Sifiso Mpofu               –           ZBC

Outstanding Online Media

Bustop TV

Jera

Black Toe TV

 

  1. MUSIC AWARDS

Outstanding Male Musician

Enock Munhenga         aka       XQ

Trevor Dongo

Mukudzei Mukombe   aka       Jah Prayzah

Outstanding Female Musician

Ammara Brown

Janet Manyowa

Selmor Mtukudzi

Outstanding Album

Inhliziyo            by     Caleb Msipa

Beyond               by  Trevor Dongo

Kutonga Kwaro  by     Mukudzei Mukombe   aka   Jah Prayzah

Outstanding Song

Pamamonya Ipapo    by Soul Musaka      aka       Soul Jah Love

Ndini Ndamubata     by   Mukudzei Mukombe   aka   Jah Prayzah

Akiliz                        by   Ammara Brown

 

  1. SPECIAL AWARDS

Outstanding Promoter

X-MO Squad

2 Kings Entertainment

Divine Assignments

The Zimbabwean dancehall Igwe, Winky D has been nominated for an international award. Winky D was nominated for the Best Reggae Dancehall Artist award alongside other African dancehall acts, Shatta Wale, Patoranking, Burnaboy and Bebe Cool.

The annual African Entertainment Awards are hosted in Toronto, Canada to celebrate the African-Canadian Culture.

This years event will be held on the 21st of October.

To vote you simply need to visit the AEAC website: aeawards.ca/nominees.html and click on your favorite artist in each category. There are about sixteen sub-categories in the International Category that Winky D and others are nominated in. If you just want to vote for this just scroll to the end.

Other African dancehall artists to note who are also nominated for the awards are Ghanaian Stonebwoy and MzVee.

So what are you waiting for head over and vote, spread the word!

BullDog, former manager of Shatta Wale claims the latter is in “pain” as a result of his inability to snag a Black Entertainment Television (BET) awards nomination in spite of his popularity.

He told KOD on The Zone on Starr 103.5 FM, Wale’s attempt to rubbish the awards scheme is borne out of pain.

“I think for me it is pain that is making him do that and it is wrong. And that’s my problem with Artistes down here, if you look at Nigeria they are all supportive of each other and it is sad that we had just a slot at the BET but whoever it is we should be able to support everyone even if it was him Shatta Wale we all support him and same should be extended to Stonebwoy and nobody should hate, and say that because someone didn’t do something or because they have issues with the person they will be writing all sorts of things about the person, it’s not the best.”

Wale and his fan base believe his inability to get a BET Awards nomination is a result of sabotage by some personalities in the Ghanaian music industry.

Moments after he failed to get a nomination this year, he tried to rubbished the awards scheme via his posts on Social Media.

“My B. E.C.E certificate sef ano know where edeh..Then we deh come worry about BET… Money deh call me for my brain… ” read one of his posts.

Source: GhanaStar.com

The only part of any list we care about, is the dancehall part and the freshly released NAMA nominees list is no exception.

More like last year (link for ZIMA) two artist are representing us this year which are Kelvin Kusikwenyu aka Killer T with one nomination for Outstanding Song (Takangodaro) and Wallace Chirimuko aka Winky D with two nominations for Outstanding Male and Album (Gafa Futi).

As suspected Winky D is head to head with Jah Prayzah for his two nominations although Jah is leading with three nominations also facing Killer T for Outstanding Song (Mudhara Vachauya).

Empress Fungie (Fungisai Zvakavapano Mashavave) is also on the list, but we are not sure if she is officially Zimdancehall yet.

It would be interesting to see if the two Zimdancehall artists manage to stop Jah Prayzah from scooping all the nominations at the Award show set for February 18 at 7 Arts in Avondale, Harare.

CHECK OUT THE FULL NOMINATIONS LIST BELOW:

  1. THEATRE AWARDS
Outstanding Actor
Fortune Ruzungunde in Untikolotshi
Mehluli Dube in Warrior
Everson Ndlovu in Liberation
Outstanding Actress
Rumbidzai Karize in Liberation
Tsitsi Gumbo in Untikolotshi
Farirai Mukumba in The Graduate
Outstanding Theatrical Production
Untikolotshi by Theatre for Everyone
Liberation by Savanna Trust
Warrior by Umkhathi Theatre Works
Special Mention
The Dream by Chaplin High School Drama Club
Outstanding Director
Charles Munganasa for The Graduate
Styx Mhlanga for Untikolotshi
Matesu Dube for Warrior
  1. SPOKEN WORD AWARDS
Outstanding Poet
Tinashe Tafirenyika
Lerato Ndlovu aka    Nqindi
Desire Moyo
Outstanding Comedian
Ntandoyenkosi Moyo aka Ntando Van Moyo
Samantha Kureya aka   Gonyeti
Nqobizitha Dube aka Q Dube
  1. LITERARY ARTS AWARDS
Outstanding First Creative Published Works
Tears and Scars by Penjeni Madzikangava [Harp Bookz International]
Behind the Wall Everywhere by Farai Mungoshi [Mungoshi Press]
Misodzi Yerombe by Kelvin Mangwende [Pen Featherz Media]
Special Mention
Vicious Circle by Stephen Mutsago
Outstanding Children’s Book
My Son by Albert Nyathi & Ignatius Mabasa [Imbongi Arts]
A Magical Adventure in Chewore by Chellie Conlon
The Unwelcome Visitor by Farai Nyandoro      [Jomo Kenyatta Foundation]
Outstanding Fiction
Judas Files by Robert Mukondiwa [Publish Nation]
The Latter Rain by Phillip K. Chidavaenzi [New Heritage Press]
Whose Land is it Anyway by Benjamin S. Sibanda
Special Mention
Mars His Sword by  Philani A. Nyoni
  1. VISUAL ARTS AWARDS
Outstanding 2 Dimensional Work
Gumbeze Renherera by Anthony Bumhira
Eyes on Tobacco by Webster Mubayirenyi
Special Mention
Together Enjoying by Resta Chikomo
Outstanding 3 Dimensional Work
Happy Times by Rufaro Murenza
Welcome Kiss by Andamiyo Chihota
Washing Hair by Edson Kangadza
Outstanding Mix Media Work
Mhodzi Dzemusango by Semina Mpofu
Burning Three Witches by Voti Thebe
Father’s Bull by Victor Nyakauru
Outstanding Exhibition
Eye Report by Percy Manyonga at Village Unhu
Woman by  Miriro Mwandiyambira   at First Floor Gallery
It is Without by Helen Teede at First Floor Gallery
  1. DANCE AWARDS
Outstanding Female Dancer
Ndomupeishe Chipendo in Namaste
Christina Jenkins in Ghost
Chaleen Chimara in Power of Love
Outstanding Male Dancer
Stephanie Thomas in Phantom
John Cole in Dancing with John
Peter Lenso in Mukati
Outstanding Dance Group
Ezimnyama Dance Ensemble
Breakthrough Productions
Kinkini Dance Company
Special Mention
St. Peters Tokoyo School – Antalia Expo in Turkey
 
Outstanding Choreographer
Peter Lenso      –   Internal Vibrations
Ketan Nagar     –   Rengeela Power of Dance
Timikha Fisher  –  Listen
  1. FILM AND TELEVISION AWARDS
Outstanding Actress
Jesesi Mungoshi in Muzita Rababa
Charlene Mangweni in Conflicts
Donna Ncube in Insuku Zokucina
Outstanding Actor
Ishmael Muvingi in Insuku Zokucina
Anthony Tongani in Conflicts
Admire Kuzhangaira in Muchaneta
Outstanding Music Video
MaObama by Walter Chawota ft. Takura Shonhai
Mari Yangu by Nico Abote   ft. Eve Kawadza
Zino Irema (Ndirikukuwonai Zvangu) by Andy ‘Cutta’ Sobhuza ft. Takura
Outstanding Screen Production (TV)
Simba Savannah directed by Tommy Deuschle
The Arthur C Evans Show directed by Trey Ncube
Tiriparwendo directed by Aaron Chiundura Moyo
Outstanding Screen Production – Short Film
All We Need directed by Mhle Nzima
Seiko directed by Sydney Taivavashe
The Way It Is directed by Daniel Lasker
Outstanding Screen Production – Full Length Film
Muzita rababa directed by Nick Zemura
Mwanasikana 2 directed by Beauty Nakai Tsuro
Escape directed by Joe Njagu (and Agnieszka Piotrowska)
  1. MEDIA AWARDS
Outstanding Journalist – Print
Vasco Chaya                –           Daily News
Tinashe Muchuri            –          News Day
Sindiso Dube                –           News Day
Outstanding Journalist – Radio
Tawanda Gudhlanga     –           SFM
Nyaradzo Makombe      –           Star FM
Chila Mutimbanepasi    –           ZiFM
Outstanding Journalist – TV
Jesina Kuwana            –       ZBC
Andrew Neshamba       –       ZBC
Nkosana Vuma            –        ZBC
Outstanding Online Media
Fokus Magazine
Onvi TV
Zimbuzz
  1. MUSIC AWARDS
Outstanding Female Musician
Ammara Brown
Thamsanqa Moyo   aka  Tamy
Fungisai Zvakavapano Mashavave
Outstanding Male Musician
Wallace Chirimuko aka     Winky D
Takura Shonai
Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
Outstanding Album
Gafa Futi by Wallace Chirimuko aka Winky D
Huya Uone Zvaakuitika by Fungisai Zvakavapano Mashavave
Mdhara Vachauya by Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
Outstanding Song
Takangodaro by Kelvin Kusikwenyu aka Killer T
Mukoko by Tytan ft Ammara Brown
Mdhara Vachauya by Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
  1. SPECIAL AWARDS
Outstanding Promoter
Xtratime Entertainment
2 Kings Entertainment
Divine Assignments

Fungisai made head lines a few weeks ago when she announced that she no longer wants to be labeled as a Gospel artist but just an artist, besides being heavily criticized by the masses she seemed to never look back on branding herself with the new image.

This was the case of such last night at the Zimdancehall Awards held at the Long Cheng Plaza’s 1+1 Happy were Fungisai made her entrance spectacle by adding bikers in front and back as she rode in a convertible. The sound of the bikes took everyone’s attention and had the whole audience rush to the entrance to see what was taking place.

Killer T w Fungisai

Security authorities tried to control the bikers from making too much sounds but this was not taken lightly by the fans who were enjoying the rhythm the bikers were producing in what was being named ‘choir’. One fan was heard shouting ‘Usarwadziwe/ don’t be jealous’ to one of the security personnel tying to stop the bikers. KIller T and Fungisai

Fungisai scooped the Best Collaboration award together with Killer T for the song Vanondibatirana.Killer T & Fungisai

Watch Video Below or On Our Facebook Page Here

A few years back Zimdancehall wasn’t seen as much of a genre but something to keep the unemployed youth occupied. This has changed over the years as we now see a few of our own being recognized by huge local awards judges such as NAMA where Winky D managed to scoop two of the gongs and ZIMA where Zimdancehall maged to scoop two, one for Winky D and another for Killer T.

Killer T walked away with the Best Dancehall Music for Ngoma Ndaimba and Winky D took the Song of the Year award for Disappear. The Zimbabwe Music Awards (Zima) hosted at the HICC last night saw Jah Prayzah walking away with the most awards, four in total.

Read the full list of winners:

Best Acappella – Nkwali by Nkwali

Best Choral Music – The Battle Against Evil by African Joy, with Sabastian Magacha

Best Alternative Music – Moto Ngaubvire by Cynthia Mare

Best Collaboration – Kure By Ammara Brown and Jah Prayzah

Best Contemporary Gospel Music – Kuregerera In Advance by Takesure Zamar and Worship Addicts

Best Dancehall Music – Ngoma Ndoimba by Killer T

Best Hip Hop Music – Bebengakholwa by Cal_Vin

Best House Music – It’s Love by Skaiva

Best R’nB/Soul/Afro Pop – Two Steps To Go by Trevor Dongo

Best Single – Shingie Mangoma and Reverb7

Best Sungura – Gunship by Sulumani Chimbetu

Best Traditional Gospel Music – Glory to Glory by Mathius Mhere

Best Traditional Music – Jerusarema by Jah Prayzah

Best Producer – Prince Oskid Tapfuma and Tamuka Mukulumi with Kenako volume 1

Best Video –  Andy Cutta for Alleluia /Roki and Ex-Q

Best Album of the Year –  Jerusarema by Jah Prayzah

Best Duo or Group –  Roki and Ex-Q

Best Female Artist – Janet Manyowa

Best Male Artist – Jah Prayzah

Best Newcomer – Janet Manyowa

International Achiever – Buffalo Soul Jah

Song of the Year – Disappear (Winky D)